Czy jeśli mamy 10 zł, to możemy kupić podane produkty? Dokonaj oszacowania.
1. trzy opakowania gumy do żucia po 3,53 zł za opakowanie. NIE
2. komiks za 4,89 i misia za 4,90 zł. TAK
3. dwie czekolady po 2,88 zł, lody za 2,98 zł i sok za 2 zł. NIE
4. cztery zeszyty po 1,91 zł i długopis za 3,59 zł. NIE
5. Trzy ciastka po 1,85 zł i pięć bułek po 0,79 zł. TAK
Oszacuj ceny towarów i wykonaj przybliżone dodawanie cen.
1. 3 ∙ 3,50 zł = 10,50 > 10 zł
2. Dodajemy dwie ceny mniejsze od 5 zł, więc wynik będzie mniejszy od 10.
3. 3 ∙ 3 zł + 3 zł + 2 zł = 6 zł + 3 zł + 2 zł = 11 zł > 10 zł
4. 4 ∙ 2 zł + 3,50 = 11,50 zł > 10 zł
5. 3 ∙ 2 zł + 5 ∙ 0,8 zł = 6 zł + 4 zł = 10 zł (braliśmy większe przybliżenia, więc cena będzie mniejsza).
Ćwiczenie 1.
56Ćwiczenie 3.
56Ćwiczenie 5.
57Ćwiczenie 8.
57Ćwiczenie 9.
57Ćwiczenie 10.
58Ćwiczenie 11.
58Ćwiczenie 1.
59Ćwiczenie 3.
59Ćwiczenie 4.
59Ćwiczenie 8.
60Ćwiczenie 9.
60Ćwiczenie 1.
61Ćwiczenie 2.
61Ćwiczenie 4
62Ćwiczenie 5
62Ćwiczenie 6
62Ćwiczenie 1.
63Ćwiczenie 3.
63Ćwiczenie 3.
65Ćwiczenie 4.
65Ćwiczenie 7.
66Ćwiczenie 8.
66Ćwiczenie 9.
66Ćwiczenie 2.
67Ćwiczenie 4.
68Ćwiczenie 6.
68Ćwiczenie 1.
69Ćwiczenie 2.
69Ćwiczenie 3.
69Ćwiczenie 4.
69Ćwiczenie 7.
70Ćwiczenie 1.
71Ćwiczenie 2.
71Ćwiczenie 3.
71Ćwiczenie 5.
71Ćwiczenie 2.
73Ćwiczenie 1.
75Ćwiczenie 3.
75Ćwiczenie 4.
75Ćwiczenie 1.
77Ćwiczenie 3.
78Ćwiczenie 4.
78Ćwiczenie 6.
78Ćwiczenie 1.
79Ćwiczenie 2.
79Ćwiczenie 3.
79Ćwiczenie 4.
79Ćwiczenie 6.
80Ćwiczenie 7.
80Ćwiczenie 8.
80Ćwiczenie 9.
80Ćwiczenie 10.
80Ćwiczenie 11.
80Ćwiczenie 12.
81Ćwiczenie 14.
81Ćwiczenie 16.
81Ćwiczenie 1.
82Ćwiczenie 2.
82Ćwiczenie 4.
83Ćwiczenie 6.
83Ćwiczenie 7.
84Ćwiczenie 2.
85Ćwiczenie 3.
85Ćwiczenie 4.
85Ćwiczenie 5.
85Ćwiczenie 6.
85Ćwiczenie 7.
85Ćwiczenie 10.
86Ćwiczenie 12.
86