W tym zadaniu musisz przeanalizować treść zadania, wykonać potrzebne obliczenia, i podać ceny poszczególnych przedmiotów.
Podane zestawy różnią się dwoma ołówkami oraz dwoma złotymi, czyli 1 ołówek kosztuje 1 zł.
Oznacza to, że dwa zeszyty i długopis kosztują: 14 zł – 3 zł = 11 zł.
Za 1 zeszyt można „kupić” pół długopisu i pół ołówka, czyli dwa zeszyty są równe:
długopis + ołówek = długopis + 1 zł, czyli
pierwsze zakupy można zapisać jako:
długopis + 1 zł + długopis + 3 zł = 14 zł
długopis + długopis = 10 zł
długopis = 5 zł
ołówek = 1 zł
zeszyt = (5 zł + 1 zł) : 2 = 6 zł : 2 = 3 zł
Na początek zauważ, gdy kupiono o dwa długopisy mniej, zapłacono 2 złote mniej, czyli jeden długopis kosztuje 1 zł. Wiemy, że połowa kosztu zakupu 1 długopisu i 1 ołówka jest równa cenie 1 zeszytu, czyli dwa zeszyty można zapisać jako wartość 1 długopisu i 1 ołówka (już wiemy, że 1 ołówek = 1 zł), a więc w naszym początkowym zapisie możemy zastąpić „zeszyt + zeszyt”, za pomocą „długopis + ołówek”, przepisać pozostałe składniki i zamienić ołówki na złotówki. Gdyby lewa strona była mniejsza o 4 zł, to o tyle samo musiałaby być mniejsza strona prawa (inaczej nie moglibyśmy postawić znaku równości), wtedy widzimy, że dwa długopisy to koszt 10 zł, co daje 5 zł za 1 długopis. Znamy cenę ołówka i długopisu, zeszyt kosztuje połowę z sumy cen tych rzeczy.
Zadanie wprowadzające 1.
196Zadanie 2
196Zadanie 3
196Zadanie wprowadzające 2.
197Zadanie wprowadzające 4.
199Zadanie wprowadzające 5.
200Zadanie 17
201Zadanie wprowadzające 7.
202Zadanie wprowadzające 8.
202Zadanie 24
202Zadanie wprowadzające 1.
205Zadanie 1
205Zadanie 3
205Zadanie wprowadzające 2.
206Zadanie wprowadzające 3.
206Przykład 9
207Zadanie 10
208Zadanie 12
208Zadanie 13
209Zadanie wprowadzające 5.
209Zadanie 19
210Zadanie 22
211Zadanie 24
211Zadanie co umiem? 1
212Zadanie wprowadzające 1.
213Zadanie 1
214Zadanie 3
214Zadanie 4
215Zadanie 9
216Zadanie 16
217Zadanie 18
218Zadanie 24
219Zadanie 26
220Zadanie 29
220Zadanie co umiem? 4
221Zadanie wprowadzające 3.
222Zadanie 1
223Zadanie 2
223Zadanie 3
223Zadanie 4
223Zadanie 7
224Zadanie wprowadzające 4.
224Zadanie 14
225Zadanie 15
225Zadanie 16
225Zadanie wprowadzające 6.
226Zadanie wprowadzające 7.
226Zadanie 17
227Zadanie 18
227Zadanie 19
227Zadanie 20
228Zadanie 21
228Zadanie 22
228Zadanie wprowadzające 8.
228Zadanie 35
230Zadanie co umiem? 1
230Zadanie co umiem? 2
230Zadanie wprowadzające 3.
232Zadanie wprowadzające 4.
232Zadanie 1
233Zadanie 3
233Zadanie 5
234Zadanie 6
235Przykład 7
235Zadanie 8
236Zadanie wprowadzające 5.
236Zadanie 9
236Zadanie 10
237Zadanie 11
237Zadanie 12
237Zadanie 14
238Zadanie 15
238Zadanie 16
238Przykład 17
238Zadanie 18
238Zadanie wprowadzające 7.
239Zadanie 20
239Zadanie 21
239Zadanie 23
240Zadanie 24
240Zadanie 25
240Zadanie wprowadzające 10.
242Zadanie co umiem? 2
243Zadanie co umiem? 4
243Zadanie 12
246Zadanie 13
247Zadanie 15
248Zadanie 17
249Zadanie 18
249Zadanie 19
249Zadanie 20
249Zadanie 21
249Zadanie 22
250Zadanie 23
250Zadanie 24
250Zadanie 26
251Zadanie 27
251Zadanie 28
252Zadanie 29
252Zadanie 30
252Zadanie 34
253Zadanie 6
254Zadanie 11
255Pytanie z infografiką 1.
195