W tym zadaniu musisz sprawdzić, czy zdania podane w tabeli są fałszywe, czy prawdziwe. Z treści zadania wiesz, że kilogram gruszek jest o 20% droższy niż kilogram jabłek.
| Kilogram jabłek jest o 25% tańszy od kilograma gruszek. | P | F |
| Za kwotę, którą zapłacono za 5 kg gruszek, można byłoby kupić 6 kg jabłek. | P | F |
| Śliwki, droższe o 20% od gruszek, są o 44% droższe od jabłek | P | F |
Przyjmij następujące oznaczenia:
Cena kilograma jabłek – x zł
Cena kilograma gruszek – 1,2x zł
Policz, ile procent ceny jabłek stanowi cena gruszek.
1,2x – 100%
x – y%
y = 83,33
Odejmując, dowiadujesz się, o ile procent kilogram jabłek jest tańszy od kilograma gruszek.
100 – 83,33 = 16,67%
Pierwsze zdanie jest nieprawdziwe.
Układasz dwa równania – pierwsze na cenę 5 kg gruszek oraz drugie – na cenę 6 kg jabłek.
5 · 1,2x ? 6 · x
6x = 6x
Obie strony równania są sobie równe. Zdanie jest prawdziwe.
Ustal cenę śliwek. 1,2 · 1,2x = 1,44x. 1,44 – 1 = 0,44 = 44%. Śliwki są o 44% droższe od jabłek. Zdanie jest prawdziwe.
Zadanie 1.
6Zadanie 2.
6Zadanie 3.
6Zadanie 5.
6Zadanie 6.
6Zadanie 10.
7Zadanie 11.
7Zadanie 12.
7Zadanie 17.
8Zadanie 19.
8Zadanie 21.
8Zadanie 23.
8Zadanie 25.
8Zadanie 1.
9Zadanie 2.
9Zadanie 3.
9Zadanie 6.
9Zadanie 7.
9Zadanie 8.
10Zadanie 9.
10Zadanie 16.
11Zadanie 21.
11Zadanie 1.
12Zadanie 2.
12Zadanie 3.
12Zadanie 4.
12Zadanie 5.
12Zadanie 6.
12Zadanie 12.
13Zadanie 13.
13Zadanie 14.
13Zadanie 15.
13Zadanie 20.
14Zadanie 1.
15Zadanie 2.
15Zadanie 15.
16Zadanie 1.
18Zadanie 2.
18Zadanie 3.
18Zadanie 7.
18Zadanie 9.
19Zadanie 12.
19Zadanie 1.
21Zadanie 4.
21Zadanie 6.
21Zadanie 10.
22Zadanie 11.
22Zadanie 14.
22Zadanie 16.
23Zadanie 1.
24Zadanie 7.
24Zadanie 15.
28Zadanie 16.
28Zadanie 17.
28Zadanie 22.
29Zadanie 27
29Zadanie 28.
29Zadanie 29
29Zadanie 31.
29