– Czego dowiadujemy się o autorze pamiętnika? Jan Chryzostom Pasek wziął udział w wyborach elekcyjnych w 1669 r. Wiemy, że ożenił się z kobietą z Krakowa, dlatego też reprezentował powiat krakowski. Prawdopodobnie był znany w towarzystwie szlacheckim, świadczy o tym fakt, że inni wyborcy go rozpoznają.
– Jaki jest jego stosunek do wydarzeń? Jest szczerze zaangażowany w wynik wyborów, dowiaduje się, jakie panują nastroje wśród wyborców i przekazuje swoje spostrzeżenia pozostałym przedstawicielom powiatu krakowskiego. Także popiera Michała Korybuta Wiśniowieckiego.
– Na co kładzie nacisk w swojej relacji? W swojej relacji kładzie przede wszystkim nacisk na szlachetne i pożądane cechy charakteru Michała Korybuta Wiśniowieckiego.
– Jaki ma cel, pisząc pamiętnik? Pisząc pamiętnik, upamiętnia historyczną chwilę wyboru Michała Korybuta Wiśniowieckiego na króla na drodze elekcji. Co więcej, w niezwykle skromny sposób, podkreśla swój udział w wyborach elekcyjnych oraz swoje poparcie wobec przyszłego króla.