W tym zadaniu oblicz cenę 1 kg pierników, jeśli 1 kg mieszanki składającej się z 4 kg biszkoptów po 12 zł za 1 kg, 2 kg ciastek kokosowych po 21 zł za 1 kg i 3 kg pierników kosztuje 13 zł.
Całkowita masa mieszanki: 4 + 2 + 3 = 9 kg
Całkowity koszt mieszanki: 9 ∙ 13 = 117 zł
Koszt 3 kg pierników = 117 – 4 ∙ 12 – 2 ∙ 21 = 117 – 48 – 42 = 27 zł
Cena 1 kg pierników = 27 : 3 = 9 zł
Pierniki kosztowały 9 zł.
Żeby obliczyć koszt całej mieszanki, mnożymy sumę mas wszystkich składników razy cenę za 1 kg mieszanki. Żeby uzyskać cenę 3 kg pierników, od ceny całej mieszanki odejmujemy ceny pozostałych składników. Na koniec dzielimy cenę pierników przez ich masę, żeby uzyskać cenę za 1 kg.
Zadanie 4 zamknięte
7Zadanie 3 zamknięte
11Zadanie 7 zamknięte
11Zadanie 12 zamknięte
12Zadanie 7.
12Zadanie 4 zamknięte
14Zadanie 5 zamknięte
14Zadanie 8 zamknięte
14Zadanie 12 zamknięte
16Zadanie 1.
17Zadanie 2.
17Zadanie 6.
17Zadanie 8.
17Zadanie 13.
18Zadanie 4 zamknięte
19Zadanie 6 zamknięte
19Zadanie 3.
20Zadanie 5.
20Zadanie 6.
20Zadanie 7.
20Zadanie 3 zamknięte
23Zadanie 4 zamknięte
23Zadanie 5 zamknięte
23Zadanie 7 zamknięte
27Zadanie 8 zamknięte
27Zadanie 11 zamknięte
28Zadanie 8.
29