Oblicz, jaka kwota wpłynęła do kasy ze sprzedaży bananów, wiedząc że w hurtowni pan Janusz zakupił 39 kg mandarynek i bananów. Zapłacił za zakupy 174 zł. Cena za 1 kg bananów to 4 zł i pan Janusz kupił o 3 kg więcej bananów niż mandarynek. W swoim sklepie mężczyzna sprzedaje banany o 10% drożej niż je kupuje.
39 kg – 3 kg = 36 kg
36 kg : 2 = 18 kg – ilość mandarynek
18 kg + 3 kg = 21 kg – ilość bananów
84 zł + 8,40 zł = 92,40 zł
Odp. Do kasy wpłynęło 92,40 zł ze sprzedaży bananów.
Oblicz, ile kilogramów bananów i ile kilogramów mandarynek kupił pan Janusz. Oblicz, ile pan Janusz zapłacił za banany. Oblicz, o ile podwyższył cenę bananów. Dodaj tę kwotę do ceny, za jaką kupił banany. Na koniec oblicz, ile pieniędzy ze sprzedaży bananów spłynęło do kasy.