Sformułowanie odmęt zieloności oznacza zieloną głębinę, gęstwinę, plątaninę zieleni. Odnosi się do przyrody: ogrodu albo innego miejsca, w którym bawią się chłopcy. Zielony jest kolorem kojarzącym się ze spokojem, dlatego mocno kontrastuje z emocjami chłopca. Kolorem, który dobrze je oddaje, jest czerwony, który kojarzy się z silnymi uczuciami i gniewem, żółty, jaskrawy kolor, który często oznacza zagrożenie albo pomarańczowy, jeden z kolorów ognia.
Sformułowań używanych w wierszach często nie można rozumieć dosłownie. Są to tzw. przenośnie (metafory), w których znaczenie jednego wyrazu jest przenoszone na inny, dzięki czemu zyskuje nowe znaczenie (np. złote serce to nie serce zrobione ze złota, a dobre).
Jeśli nie rozumiesz jakiegoś wyrazu, warto sprawdzić jego znaczenie w słowniku języka polskiego, np. w internetowym sjp.pwn.pl lub wsjp.pl.
Symbol to jakiś znak, który oprócz swojego znaczenia dosłownego ma też kilka znaczeń przenośnych, ukrytych. To, jak można odczytywać dany symbol, zależy od kontekstu: miejsca, w którym się znajduje, osoby, która go użyła, kraju, z której wywodzi się dany tekst. Tym różni się od alegorii, która ma tylko jedno, ustalone znaczenie.
Każdy z kolorów wywołuje pewne skojarzenia. Barwy ciepłe (czerwony, pomarańczowy, żółty) kojarzą się zwykle z ciepłem, radością, silnymi emocjami. Z kolei barwy zimne (niebieski, zielony, fioletowy) z zimnem, spokojem, sennością.