Danuta Wawiłow zaznacza, że poezja to indywidualne uczucia i subiektywne spojrzenie na świat. Podobnie zapisaliśmy na naszej mapie myśli. Zgadza się również cel poezji – wyrażenie jakichś uczuć i myśli, żeby móc je przekazać innym, utrwalenie konkretnego momentu. Autorka, podobnie jak my, mówi o dzieleniu się poezją z innymi, rodziną, przyjaciółmi, czytelnikami. Między wnioskami Danuty Wawiłow a naszą mapą myśli są też różnice. Zapisaliśmy, że wiersze to środki stylistyczne i natchnienie. W przeciwieństwie do nas autorka podkreśla, że poezja wcale nie musi być skomplikowana ani mieć dużo środków poetyckich. Mówi, że często najkrótsze wiersze są najlepsze i bardziej liczy się ich szczerość i trafność.
Mapa myśli to rodzaj notatki, który oprócz słów wykorzystuje też kolory, symbole i ułożenie na kartce. Wpisywane do niej rzeczy łączą się ze sobą na zasadzie skojarzeń, warto połączyć je także za pomocą strzałek.
Poezją nazywa się wszystkie utwory literackie pisane wierszem, w przeciwieństwie do prozy, czyli dzieł pisanych „zwyczajnie”, w sposób naśladujący codzienną komunikację. Poezja skupia się na przekazaniu uczuć i myśli, które należą do konkretnego podmiotu lirycznego, czyli są subiektywne. Najczęściej składa się z monologu (wypowiedzi jednej postaci), bardzo rzadko z dialogu (rozmowy). Typowym przykładem poezji jest wiersz, czyli utwór zwykle podzielony na wersy i zwrotki, w którym występują środki stylistyczne.