1. Stężenie molowe jonów OH- w roztworze substancji I jest największe. → prawda (P)
2. Roztwory substancji I i IV mają odczyn zasadowy, a roztwory substancji II i III są obojętne. → fałsz (F)
3. Iloczyn stężeń molowych jonów H+ i OH- w roztworach substancji I, II, III i IV jest taki sam i w temperaturze 25°C ma wartość 10-14. → prawda (P)
4. Substancja I w roztworze wodnym ulega dysocjacji zasadowej, a substancja IV w kontakcie z wodą ulega zarówno dysocjacji kwasowej, jak i zasadowej. → prawda (P)
Zdanie 1: Stężenie molowe jonów OH- w roztworze substancji I jest największe. Stężenie molowe jonów wodorotlenkowych odwzorowuje zasadowość roztworu. Związek I to amina, czyli pochodna amoniaku. Aminy mają pH zasadowe. Związki II i III to amidy - są to pochodne kwasów karboksylowych i mają pH obojętne. Związek IV to aminokwas (glicyna), który ma jedną grupę aminową („zasadową”) i resztę kwasową -COOH. Stąd najbardziej zasadowym ze związków jest substancja I, a co za tym idzie - w jej roztworze wodnym stężenie jonów OH- jest największe.
Zdanie 2: Roztwory substancji I i IV mają odczyn zasadowy, a roztwory substancji II i III są obojętne. Jest to prawda, co udowodniliśmy przy okazji poprzedniego zdania.
Zdanie 3: Iloczyn stężeń molowych jonów H+ i OH- w roztworach substancji I, II, III i IV jest taki sam i w temperaturze 25°C ma wartość 10-14. Podana wartość (10-14) to iloczyn jonowy wody:
Kw = [H+] • [OH-] = 10-14 = const.
Iloczyn jonowy wody jest ściśle związany z prawem działania mas. W każdym roztworze wodnym obecne są oba rodzaje jonów - kationy wodoru i aniony wodorotlenkowe. Oczywiście ich stosunek będzie się różnił, ale zawsze (niezależnie od pH) stężenia tych jonów spełniają warunek podany powyżej. Stąd zdanie jest prawdziwe.
Zdanie 4: Substancja I w roztworze wodnym ulega dysocjacji zasadowej, a substancja IV w kontakcie z wodą ulega zarówno dysocjacji kwasowej, jak i zasadowej. Jak wspomnieliśmy przy zdaniu 1, substancja I to amina o odczynie zasadowym, a substancja IV to aminokwas. Amina ulega dysocjacji zgodnie z równaniem:
CH3—CH2—NH2 + H2O ⇆ CH3—CH2—NH3+ + OH-
Z kolei aminokwas ulega zarówno dysocjacji kwasowej, jak i zasadowej zgodnie z równaniami:
1. NH3+—CH2—COO- + H2O ⇆ NH3+—CH2—COOH + OH-
2. NH3+—CH2—COO- + H2O ⇆ NH2—CH2—COOH + H3O+