Substraty: CH3[CH2]11CH2—COOH i OH—CH(CH3)—CH3
Na wzrost wydajności reakcji wpływa dodanie substratów i odejmowanie wody.
Estry tworzą się z kwasów karboksylowych i alkoholi w reakcji, która zachodzi zgodnie ze schematem: R1COOH + R2OH → R1COOR2 + H2O, gdzie -R1 i -R2 oznaczają odpowiednie reszty węglowodorowe. Estryfikacja zachodzi w obecności stężonego kwasu siarkowego(VI), który ma właściwości higroskopijne.
Do podanego schematu reakcji należy jako produkt podstawić nasz związek: CH3[CH2]11CH2—COO—CH(CH3)—CH3, by zauważyć, że substratami są CH3[CH2]11CH2—COOH i OH—CH(CH3)—CH3.
W tym zadaniu posługujemy się regułą przekory. Mówi ona o tym, że bodziec reaguje na bodziec zewnętrzny i przeciwdziała temu bodźcowi. Dodanie wody do układu przesunie położenie stanu równowagi w lewo (na stronę substratów). Zwiększenie ilości katalizatora przyspieszy reakcję chemiczną, ale nie pozwoli na uzyskanie większej ilości produktu. Oddestylowanie estru to nie czynnik zewnętrzny – oddzieleniu ulegnie gaz od cieczy, ale liczba moli w układzie się nie zmienia. Natomiast dodanie alkoholu spowoduje przesunięcie położenia stanu równowagi w prawo (na stronę produktów) – wzrośnie ilość estru i wody.