Rozwój technologiczny sprawił, że wokół nas pojawiły się nowe źródła promieniowania elektromagnetycznego. Fakt ten zwrócił uwagę ludzi na całym świecie, w tym również naukowców i badaczy. W każdej chwili otaczają nas pola elektromagnetyczne pochodzące z różnych źródeł. Czy fakt ten powinien budzić nasze obawy?
Istnieje wiele rodzajów promieniowania elektromagnetycznego. Promieniowanie podczerwone (cieplne), światło widzialne, fale radiowe lub mikrofale zaliczamy do promieniowania niejonizującego, co oznacza, że nie wywołuje jonizacji (tzn. energia promieniowania jest zbyt mała do emisji elektronu z atomu lub cząsteczki) ośrodka, przez który przechodzi. Co oznacza, że nie wywołuje zmian w strukturze atomów i cząsteczek.
Choć ciągle jesteśmy wystawieni na ich działanie nie są one szkodliwe dla naszego organizmu. Jedyną obawą mogą być poparzenia skóry wywołane długą ekspozycją na niektóre z nich.
Bardziej niebezpiecznymi rodzajami promieniowania są promieniowania jonizujące, do których zaliczamy: promieniowanie UV, promieniowanie rentgenowskie lub promieniowanie gamma. Zbyt duża dawka promieniowania UV może wywołać choroby skóry, jednak znacznie większe ryzyko niesie ze sobą ekspozycja na promieniowanie X lub gamma, które niosą ze sobą ogromną energię. W efekcie mają dużą zdolność przenikania przez tkankę i doprowadzić do jonizacji, kiedy to wyrywa elektron z atomu tworząc jon.
W przypadku żywych organizmów może prowadzić to do uszkodzenia cząsteczek takich jak DNA przerywając nici i wywołując mutacje, które mogą doprowadzić do rozwoju nowotworów. W zależności od dawki i czasu oddziaływania promieniowania te mogą wywołać wiele skutków zdrowotnych począwszy od lekkich poparzeń, przez choroby popromienne, aż po śmierć.
Warto zawrzeć w prezentacji informacje o zastosowaniu promieniowania np. w medycynie.