Oblicz, o ile procent obniżono cenę kilograma moreli, jeśli za pewną kwotę można było kupić 12 kg moreli po 8 zł, a teraz za te same pieniądze można kupić 16 kg moreli.
x – kwota
12 kg · 8 zł= x
x = 96 zł
y – cena kilograma moreli po obniżce
16 kg · y = 96 zł
y = 6 zł
8 zł – 6 zł = 2 zł
8 zł – 100%
2 zł – z %
8z = 200% / : 8
z = 25%
Odp.: Obniżono cenę moreli o 25%.
Musisz obliczyć kwotę za jaką kupiono morele. Zauważ, że cena wyjściowa to 100%, natomiast różnica między ceną wyjściową i ceną obniżoną, to odpowiedź na pytanie.
Zadanie 1.
70Zadanie 2.
71Zadanie 3.
71Zadanie 4.
71Zadanie 6.
72Zadanie 8.
72Zadanie 1.
74Zadanie 2.
75Zadanie 5.
75Zadanie 6.
75Zadanie 10.
76Zadanie 12.
77Zadanie 2.
80Zadanie 3.
80Zadanie 4.
80Zadanie 7.
80Zadanie 8.
80Zadanie 9.
80Zadanie 10.
80Zadanie 12.
81Zadanie 13.
81Zadanie 14.
81Zadanie 15.
81Zadanie 17.
81Zadanie 18.
82Zadanie 19.
82Zadanie 20.
82Zadanie 21.
82Zadanie 4.
85Zadanie 20.
88Zadanie 21.
88Zadanie 22.
88Ćwiczenie 5.
92Ćwiczenie 9.
92Ćwiczenie 10.
92