Źródło: opracowanie własne
Korzystając z reguły prawej ręki, możesz wyznaczyć bieguny cewki. Oplatając prawą ręką, jeden ze zwojów cewki, tak aby kciuk wskazywał kierunek przepływu prądu (od plusa do minusa), Cztery palce wyznaczą kierunek linii sił pola magnetycznego wytworzonego w zwojnicy.
Oplatając dla przykładu drut na górnej części zwojnicy, zobaczysz, że linie sił pola będą „wlatywać” do środka zwojnicy od jej lewej strony. Wiedząc, że pole magnetyczne „podróżuje” od bieguna północnego do bieguna południowego, możesz wywnioskować, że biegun południowy znajduje się po jej lewej stronie, a północny po prawej.
Według reguły Lenza, układ będzie przeciwstawiał się zachodzącym w nim zmianom. Oznacza to, że pierścień podczas pojawienia się pola magnetycznego, chcąc mu przeciwdziałać, zostanie obdarzony prądem, który wytworzy pole mające przeciwne zwroty do pola zwojnicy. Sprawi to utworzenie bieguna o tym samym znaku przy biegunie zwojnicy, co w efekcie sprawi, że pierścień zacznie się odchylać od zwojnicy. Na tej podstawie, korzystając z reguły prawej dłoni, możesz wyznaczyć przepływ prądy na pierścieniu.
W momencie wyłączenia prądu w zwojnicy, jej pole magnetyczne zacznie maleć, obdarzony już polem magnetycznym pierścień, zacznie je także wytracać. Chcąc przeciwstawić się tej zmianie zacznie zbliżać się do zwojnicy. Przyczyną takiego zachowania musi być powstanie bieguna o przeciwnym oznaczeniu, niż oznaczenie bieguna zwojnicy znajdującego się bliżej pierścienia.