W tym zadaniu musisz znaleźć ceny lektury i albumu, znając ich łączny koszt oraz stosunek ich cen, a następnie podać różnicę tych cen.
92,80 zł : 4 = 23,20 zł – cena lektury
23,20 zł · 3 = 69,60 zł – cena albumu
69,60 zł – 23,20 zł = 46,40 zł
Odpowiedź: Album przyrodniczy jest o 46,40 zł droższy od lektury.
Zauważ, skoro album jest 3 razy droższy od lektury, to sumę cen tych produktów możemy zapisać jako sumę cen czterech lektur. Podzielmy teraz koszt zakupów przez 4 – wynik to wartość 1 lektury. Bez problemów obliczymy cenę albumu – koszt zakupu lektury należy pomnożyć przez 3. Na koniec pozostaje tylko policzenie różnicy między tymi cenami – odejmij od ceny albumu, cenę lektury.
Zadanie 2
265Zadanie 3
265Zadanie 5
265Zadanie 6
266Zadanie 8
266Zadanie 9
266Zadanie 10
266Zadanie 11
266Zadanie 12
267Zadanie 18
267Zadanie 30
270Zadanie wprowadzające 1.
271Zadanie wprowadzające 2.
272Zadanie 1
272Zadanie 2
272Zadanie 6
273Zadanie 7
273Zadanie 10
273Zadanie 11
274Zadanie 12
274Zadanie 13
274Zadanie 17
275Zadanie 18
275Zadanie 27
276Zadanie 3
277Zadanie 4
277Zadanie 5
277Zadanie 6
278Zadanie 8
278Zadanie 9
278Zadanie 11
279Zadanie 12
279Zadanie 13
279Zadanie 14
280Zadanie 15
280Zadanie 17
280Zadanie 20
280Zadanie 22
281Zadanie 26
282Zadanie 1
283Zadanie 6
284Zadanie 9
284Zadanie 10
285Zadanie 11
285Zadanie 12
285Zadanie 13
286Zadanie 14
286Zadanie 22
287Zadanie 25
287