1. Minimalizacja odpadów. Zarówno w energetyce, jak i przemyśle chemicznym, ogranicza się zużycie produktów niemożliwych do ponownego wykorzystania w celu zmniejszenia ilości śmieci.
2. Przemysł chemiczny i energetyczny skupiają się na wykorzystaniu energii odnawialnej (woda, słońce, wiatr) i redukują zużycie energii nieodnawialnej (węgiel, torf, ropa naftowa) do zasilania fabryk.
3. Wdrożenie energooszczędnych technologii pozwala na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, które przyczyniają się do pogłębiania problemu dziury ozonowej i efektu cieplarnianego.
4. Zastosowanie katalizatorów pozwala na ograniczenie zużycia reagentów i obniżenie temperatury procesów chemicznych. To natomiast ogranicza zużycie energii.
5. Coraz częstsze zastosowanie biokatalizy, czyli wykorzystanie enzymów do przyśpieszenia reakcji chemicznych. Pozwala to poprawić efektywność procesów i ogranicza zarówno ilość odpadów, jak i zużycie energii.
Zasady zielonej chemii to zasady, które mają na celu zmniejszenie lub eliminację wpływu przemysłu na środowisko, poprawę efektywności procesów i zminimalizowanie zużycia surowców.